Laboratorium przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Zwierzęta klasowe?
Laboratorium przyszłości to nowa innowacja Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Do naszej szkoły również dotarł sprzęt dzięki, któremu będziemy rozwijać kompetencje przyszłości. A co zrobić gdy dzieciom w klasie marzą się zwierzęta? Dzięki drukarce 3D klasa 5b już ma zwierzątko, a nawet cztery. Czyżby hodowlę zaczynali?
Przedstawiamy królika o imieniu Pompon, smoka Stefana i żabki Żabet.
Młody inżynier – zajęcia z LEGO robotyki
We wtorki w naszej szkole odbywają się zajęcia z LEGO® robotyki - Młody inżynier. Skierowane są dla uczniów klas 4-8. Dzięki projektowi „Laboratoria Przyszłości” na zajęciach uczniowie korzystają z zestawów:
- LEGO® Education SPIKE™ Prime.
- LEGO® Education BicQ Motion Prime Set
- oraz tabletów, które służą im do programowania.
Dzięki tym zestawom uczniowie mają możliwość zbudować robota z wykorzystaniem silnika oraz czujników ruchu, koloru, siły. Następnie zaprogramować polecenia do wykonania, oraz wykonać serię interdyscyplinarnych doświadczeń.
Zajęcia z LEGO® robotyki łączą ze sobą kilka dziedzin. Są to programowanie, konstruowanie, informatyka, automatyka i mechanika. Co ważne, zachęcają uczniów do pracy zespołowej i rozwijają kompetencje STEM, poszukiwane na współczesnym rynku pracy. Poprzez zabawę kształcą umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania rzeczywistych problemów. Poczucie sprawstwa z wykonanego zadania i uśmiech na twarzy uczniów są najlepszą motywacją do dalszych działań.
Jolanta Gajewska
Ozdoby świąteczne
Pracownia Druku 3D w ostatnich dniach produkuje świąteczne zawieszki na choinkę oraz breloczki. Wszystkie elementy będą dostępne w trakcie kiermaszu prowadzonego przez świetlicę szkolną.