Sprawozdanie z Rajdu Pęcickiego
W środę 2.10.2024 r. odbył się, jak co roku, Rajd Pęcicki. Tym razem świętowaliśmy jego 21. edycję. Tego dnia nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przemaszerowali do Pomnika - Mauzoleum w Pęcicach, gdzie spotkali się wszyscy uczestnicy tej uroczystości. Tam zgromadzili się przedstawiciele szkół gminnych i zaproszeni goście. Powitała ich Pani Bogumiła Kukwa, dyrektor szkoły w Nowej Wsi.
W tym roku gośćmi były następujące osoby:
- Pani Danuta Dworakowska - Jędrzejczak, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim z 2 Kompanii Szturmowej Starówka „Gozdawy”, prababcia naszej uczennicy Katarzyny Mocarskiej;
- Pani Krystyna Kowalska - mieszkanka Komorowa, kuzynka Zbigniewa Chrzanowskiego, 14 - letniego Powstańca, który zginął w Pęcicach;
- Pani Małgorzata Brejnak, Pan Wojciech Grzeniewski i pan Roman Żuchowski - przedstawiciele urzędu gminy;
- Pani Elżbieta Biczyk - sołtys Nowej Wsi, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Michałowice;
- Pan Jan Piwnik – prezes Klubu PTTK „Varsowia”;
- Pan Daniel Wolborski - wiceprezes Klubu PTTK „Varsowia”, komandor „Rajdu po Kamienistej Drodze”, nauczyciel historii i WOS-u w ZSO w Komorowie i SP w Nowej Wsi;
- Pani Elżbieta Makowska - związana z „Rajdem po Kamienistej Drodze”, krewna Pani Krystyny Serwaczak - orędowniczki Pęcic;
- Pan Grzegorz Wysocki - inicjator i orędownik Rajdu Ochota - Pęcice, reprezentujący Środowisko IV Obwodu Ochota;
- Przedstawicielka Fundacji Dwór Polski w Pęcicach, która wspiera naszą szkołęi młodzież w działaniach na rzecz pamięci o Pęcicach;
- Pani Małgorzata Włodek - wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, wiceprezes Zarządu Okręgu „Obroża”, nauczycielka historii.
Tradycyjnie wśród obecnych znaleźli się dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie gminnych szkół, przedstawiciele rodziców i dziadków uczestników.
W zadumę wprawiły słowa i modlitwa nauczyciela religii w naszej szkole, księdza Pawła Paligi, oraz gościa honorowego, Pani Danuty Dworakowskiej - Jędrzak, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Wśród uhonorowanych Medalem Orzeł Pęcicki znaleźli się m.in.: Pani Anna Adamczewska i Pan Kamil Połodziuk - nauczyciele ze szkół w Nowej Wsi oraz Michałowic, a także Pan Roman Żuchowski z urzędu gminy.
Cieszyła obecność absolwentów naszej szkoły, w tym szczególnie Juliana Niedbały, który aktywnie włączył się w przebieg uroczystości, grając na werblach podczas ceremonii składania kwiatów, oraz na perkusji, prezentując w duecie z koleżanką wiązankę polskich pieśni patriotycznych, na zakończenie części oficjalnej uroczystości.
Przy Pomniku-Mauzoleum wręczono nagrody laureatom Konkursu Literacko-Plastycznego „Ci co zginęli w walce...” pod patronatem Pani Małgorzaty Pacheckiej, wójta gminy Michałowice, oraz zwycięzcom Gry Terenowej. Tegorocznymi nagrodzonymi w konkursie są: w kategorii poetyckiej - I miejsce Nagroda Wójta Gminy Michałowice - Zofia Tomaszewska, szkoła w Michałowicach, II miejsce - Szymon Purchała, szkoła w Michałowicach, III miejsce - Maria Marciniak, szkoła w Komorowie, wyróżnienia: Emilia Mikulska, Katarzyna Mocarska, Barbara Łazia ze szkoły w Nowej Wsi. W kategorii plastycznej wygrali: I miejsce Nagroda Wójta Gminy Michałowice - Jan Łapiński, szkoła w Nowej Wsi, II miejsce - Anastazja Yasnyska, szkoła w Michałowicach, III miejsce - Lidia Klepczarek, szkoła w Komorowie; wyróżnienia: Emilia Mikulska i Zofia Kuźma z Nowej Wsi oraz Adam Kurman z Michałowic.
Po wręczeniu nagród zwycięzcom gry sprawozdanie z jej przebiegu oraz Rajdu Nocnego przedstawiła Lena Janik. Część artystyczną uświetnili uczniowie szkół gminnych z Nowej Wsi, Komorowa i Michałowic.
Pod koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni ustawili się w wielki symbol Polski Walczącej, nagrywany z drona. Była to nowa inicjatywa, zaaranżowana w tym roku.
Rajd zakończył się jak zwykle poczęstunkiem - kiełbaskami, herbatą i strażacką grochówką. Mimo że była to uroczystość wielkiej wagi, uczniowie radośnie wspominają ten czas.
Beata Wiszniewska
Zofia Podlasińska